NZDM Nízkoprahový klub U-kryt
Nízkoprahový klub U-kryt je určen dětem a mládeži žijícím ve městě Frýdek-Místek ve věku 7-18 let. Své služby poskytujeme kromě klubu i na ulicích Frýdku - Místku. Převážně na sídlišti Slezská. Nízkoprahový klub U-kryt je registrovanou sociální službou (č. 7453469) zařazenou do základní Krajské sítě sociálních služeb.
Poslání:
Nízkoprahový klub U-kryt poskytuje služby dětem a mládeži v nepříznivé životní situaci. Pomáhá jim tyto životní situace zvládat, podporuje je v samostatnosti a začlenění do společnosti, společně s nimi hledá cesty vedoucí ke zkvalitnění jejich života. Vytváří podmínky pro smysluplné trávení volného času a usiluje o pozitivní změny v životním stylu dětí a mládeže.
MOTTO: Pomáháme dětem a mládeži zvládat úskalí života.
Cíle:
- Děti a mládež v nepříznivé životní situaci jsou kontaktovány a obeznámeny s možností využití služby NZDM v případě potřeby pomoci při řešení jejich situace.
- Děti a mládež tráví svůj volný čas bezpečněji, vyvíjí vlastní aktivity k smysluplnému trávení času.
- Děti a mládež sníží své rizikové chování a znají následky vyplývající z konfliktního rizikového způsobu života na jejich zdraví, rodinné a vrstevnické vztahy a společnost.
- Děti a mládež mají vyšší schopnosti zvládat obtížné životní situace vlastními silami, přistupují zodpovědněji ke svému životu a budoucnosti, nachází své místo ve společnosti.
Komu je služba určena:
Nízkoprahový klub U-kryt nabízí své služby dětem a mládeži žijícím ve městě Frýdek-Místek ve věku 7-18 let, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Platí pro ně některá z následujících charakteristik:
- zažívají spory v rodině (rozpad rodiny, nové partnerské vztahy rodičů, časté stěhování)
- prochází problémy spojenými se školní docházkou, záškoláctvím,
- jejich rodina se nachází v ekonomicky znevýhodněné situaci,
- prožívají problémy ve vztazích s vrstevníky (šikana, osamělost) či ve vztahu k sobě samému.
- experimentují s cigaretami, alkoholem či lehkými drogami,
- prochází problémy spojenými se střetem se zákonem; žijí vyhraněným stylem života, který není přijímaný většinovou společností,
- žijí nebo se pohybují v rizikovém či nepodnětném prostředí,
- tráví svůj volný čas většinou na ulici pasivně či rizikově, mají problém se zapojením se do standardní nabídky volnočasových aktivit.
Naše zařízení neposkytuje služby:
- Osobám, pro něž je nutný bezbariérový přístup (prostory to neumožňují).
- Osobám různě handicapovaných tak, že nejsou schopny se v prostorách klubu samy pohybovat, komunikovat s pracovníky a rozhodovat se.
Zásady poskytovaných služeb:
- Nízkoprahovost – odstraňujeme časové, místní, finanční a psychologické bariéry, které by mohly bránit dětem a mládeži ve využívání služeb. Vstup je zdarma, dítě nebo dospívající smí přijít a odejít dle svého uvážení, nevyžadujeme pravidelnou docházku.
- Bezpečí – vytváříme prostředí, ve kterém se děti a mládež mohou cítit bezpečně, akceptováni.
- Partnerství – s partnerským přístupem domlouváme s dětmi a dospívajícími využívání služeb, respektujeme jejich rozhodnutí a volbu, zároveň je však informujeme o rizicích a následcích, které s volbou souvisí.
- Individuální přístup – každému dítěti a dospívajícímu se věnujeme individuálně, reagujeme na jeho aktuální potřeby a požadavky, podporujeme ho v rozvoji samostatnosti.
- Komplexnost – podporujeme děti a mládež nejen ve zvládání obtížné životní situace, ale také v celkově zodpovědném přístupu k životu, v rozvíjení sociálních a tvůrčích dovedností, v aktivním trávení volného času.
Co je to nízkoprahový klub?
Nízkoprahové kluby, odborně nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (NZDM), jsou určeny dětem a mládeži, které tráví svůj volný čas touláním na ulici, v partě či jinak neorganizovaně. Navštěvovat jej mohou všichni - od jedničkářů z gymnázia přes skejťáky, vyznavače alternativního způsobu života, až po "průšviháře". Jsou v podstatě volnočasovou alternativou k různým zájmovým útvarům, kroužkům a jiným organizovaným aktivitám, navíc ale poskytují poradenství a sociální servis.
Přístup do nízkoprahových klubů není omezen financemi, zájmem ani časem příchodu či odchodu, návštěvníci mají svobodu volby, a to jak při pohybu v prostoru klubu, tak i ve volbě vykonávaných činností.
Zásadní význam klubů je však v jejich poradenské a preventivní činnosti - umožňují dětem a mládeži si popovídat, nebo se svěřit se svými problémy, které mohou za pomoci pracovníků vyřešit. Vytvářejí pro děti chráněný prostor, v němž dospívající najde svoje místo, což je přesně to, co v mnohdy nebezpečných velkoměstech a na anonymních sídlištích chybí. Mládež je během pobytu v klubech zároveň chráněna a současně pod "dozorem" zkušených a pro tento účel školených pracovníků. V každém klubu rovněž platí přesná pravidla, která mimo jiné zakazují užívání alkoholických nápojů, drog, násilí či šikanu.